Käytetään samaa kenttää joka rakennettiin ensimmäiselle harjoitteelle.Jaa ryhmä kahteen joukkueeseen (voi olla samat). Merkkaa tötsillä viiva kentän keskeltä pituussuunnassa.
Kenttä on jaettu kahteen kaistaan pituussuunnassa. Molemmilla kaistoilla on oma peli käynnissä. Kun kierroksen maalivahti on määritetty jaa muut pelaajat sopiviin pareihin tai ryhmiin. Tarkoituksena on että jokaisella kaistalla pelataan 1vs1, 2vs1 tai 2vs2-peliä, riippuen pelaajamäärästä. Tavoitteena on tehdä enemmän maaleja kuin vastustaja.
Maalin tehnyt joukkue vetäytyy hieman vastustajan maalilta ja antaa äsken puolustaneen joukkueen aloittaa oma hyökkäys. Vaihtakaa kaistoja ja pareja/ryhmiä kuten itse näette parhaaksi.
in more ways than one
in more ways than one
The coaching methodology revolution sweeping grassroots football - and how to implement it at your club this season.
Why the best coaches in 2026 are measuring intensity, not just running drills - and how you can do it without expensive technology.
Why Barcelona's favourite training exercise should be in every coach's toolkit - and how to run rondos that actually transfer to matches.